Pierwsza wygrana Eurobudu w grupie mistrzowskiej

16 kwi 2023 | Relacja

Eurobud JKS Jarosław, w ramach 23. serii PGNiG Superligi Kobiet, pokonał we własnej hali HC Galychankę Lwów 29:25. Fantastyczne zawody rozegrały Małgorzata Trawczyńska i Valentina Nestiaruk, które trafiły do bramki rywalek po 9 razy.

Spotkanie rozpoczął rzut karny wykonywany przez Olesię Diachenko. Gospodynie po raz pierwszy trafiły dopiero w 4. minucie. Bramka Karoliny Mokrzki rozpoczęła „mini serię” JKS-u. Tuż po niej na listę strzelczyń wpisały się Aleksandra Dorsz i Małgorzata Trawczyńska (3:1). Przyjezdnym wystarczyła minuta, by nie tylko odrobić całą stratę, ale i wyjść na prowadzenie (Dmytryshyn, Melekestseva, Diachenko – 3:4). Zremisowała Karolina Mokrzka.

Choć błędów nie ustrzegła się zarówno jedna, jak i druga drużyna, lepiej w początkowej fazie meczu prezentowały się zawodniczki Galiczanki Lwów. Podopieczne Vitalija Andronova prowadziły do 19. minuty przeważnie dwiema bramkami, a spora w tym zasługa Diany Dmytryshyn. Gospodynie zdołały doprowadzić do remisu, ale rzuty Konovalovej i Melekestsevy pozwoliły Galiczance ponownie odskoczyć (10:12).

W 24. minucie Eurobud JKS zanotował, podobnie jak na początku spotkania, trzymbramkową serię (Nestsiaruk, Gliwińska, Matuszczyk), którą przerwała Maryna Konovalova. Ostateczny wynik pierwszej połowy meczu 23. serii ustaliła Iryna Prokopiak. Zespoły udały się na przerwę przy minimalnym prowadzeniu gości (13:14).

Druga część spotkania, podobnie jak poprzednia, rozpoczęła się od faulu, jednak w tym przypadku szansę na czternastą bramkę miały jarosławianki. Wykorzystała to Małgorzata Trawczyńska. Odpowiedziała Kateryna Kozak.

Bardzo dobry fragment gry w drużynie gospodyń zaprezentowała jarosławskiej publiczności Valentina Nestsiaruk (3 bramki z rzędu). Kolejne dwie bramki na konto JKS-u dopisała także Małgorzata Trawczyńska. O przerwę przy stanie 19:17 poprosił Vitalii Andronov. Po wznowieniu gry jarosławianki popisały się kolejnymi akcjami (21:17). Świetnie między słupkami  spisywała się także Weronika Kordowiecka.

Galiczanka czekała na osiemnastą bramkę dziesięć minut (Konovalova, 44. minuta), ale to Eurobud JKS miał po swojej stronie wszystkie argumenty do utrzymania przewagi i budowania kolejnych akcji. Na nieco ponad cztery minuty przed zakończeniem starcia gospodynie były lepsze o cztery rzuty (26:22). Choć lwowiankom udało się trafić jeszcze trzy razy, zwycięstwo JKS-u przypieczętowała akcja dwóch najlepszych zawodniczek, czyli podanie Valentiny Nestsiaruk do Małgorzaty Trawczyńskiej.

MVP: Małgorzata Trawczyńska

Wyróżniona: Diana Dmytryshyn

Eurobud JKS Jarosław – HC Galychanka Lwów 29:25 (13:14)

Jarosław: Kordowiecka, Kukharchyk – Trawczyńska 9, Nestsiaruk 9, Smolinh 1, Mokrzka 2, Dorsz 2, Matuszczyk 1, Gliwińska 5, Strózik, Kozimur, Volovnyk, Bancilon, Zimny.

Kary dwuminutowe: 4

Lwów: Standyk, Poliak, Saltaniuk – Dmytryshyn 5, Diachenko 3, Melekestseva 4, Kozak 1, Konovalova, Slobodian 1, Martyniuk 2, Prokopiak 1, Markevych 1, Tkach 2, Zdrila, Holińska.